Klimatické zmeny a s nimi súvisiace povodňové riziká kladú na regióny v blízkosti riek Bodrog a Tisa stále väčšie nároky. Ako reakciu na tieto výzvy zahájili partneri zo Slovenska a Maďarska nový projekt s názvom FloodBOTI – Udržateľný manažment povodňových rizík na riekach Bodrog a Tisa. Tento cezhraničný projekt má za cieľ podporiť trvalo udržateľné riešenia ochrany pred povodňami, obnoviť prírodné ekosystémy a vytvoriť priestor pre výmenu najlepších postupov v oblasti vodného manažmentu.
Ciele a význam projektu FloodBOTI
Projekt FloodBOTI prichádza ako odpoveď na stúpajúce riziko povodní spôsobených extrémnymi zrážkami, ktorých frekvencia a intenzita narastajú v dôsledku klimatických zmien. Týmto projektom sa Slovensko a Maďarsko snažia nielen o ochranu pred povodňami, ale aj o obnovu prirodzených záplavových oblastí, ktoré historicky slúžili ako prirodzený protipovodňový mechanizmus. Okrem ochrany pred povodňami chce projekt zvýšiť biodiverzitu, obnoviť mokrade a vodné toky a posilniť odolnosť krajiny voči suchám.
Hlavné prínosy projektu:
- Zlepšená ochrana pred povodňami: Revitalizácia prirodzených záplavových oblastí prispeje k efektívnejšiemu zadržiavaniu vody a zníženiu rizika povodní.
- Obnova ekosystémov: Projekt sa zameriava na zlepšenie kvality vody a zvýšenie biodiverzity prostredníctvom obnovy mokradí a prirodzených vodných tokov.
- Podpora zadržiavania vody v krajine: Výstavba nových stavidiel a revitalizácia mokradí pomôžu krajine lepšie zadržiavať vodu, čo je kľúčové najmä v obdobiach sucha.
- Vzdelávanie a osveta: Zapojením škôl a miestnych komunít do osvetových aktivít sa zvýši povedomie o význame ochrany životného prostredia a manažmentu odpadu.
Kľúčové opatrenia na slovenskej a maďarskej strane
Projekt FloodBOTI má jasne definované kroky na ochranu záplavových oblastí. Na maďarskej strane bude prebiehať obnova pasienkov (60 ha), výsadba pôvodných druhov stromov (20 ha) a revitalizácia mokradí na ploche 10 ha. Tieto opatrenia koordinuje Severomaďarské vodohospodárske riaditeľstvo (ÉMVIZIG), ktoré zároveň odstraňuje invázne rastliny z ohrozených oblastí.
Na Slovensku bude Slovenský vodohospodársky podnik, štátny podnik (SVP, š.p.) čistiť mŕtve rameno rieky Bodrog od inváznych druhov rastlín na úseku 20 km. Okrem toho budú postavené dve nové stavidlá na Starom Bodrogu a jedno staré bude zrekonštruované. Tieto opatrenia umožnia lepšie riadenie vodného režimu v oblasti medzi obcami Klin nad Bodrogom a Streda nad Bodrogom.
Spoločné environmentálne vzdelávanie
Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice, n.o (ARR) bude viesť niekoľko vzdelávacích aktivít zameraných na ochranu prírody, manažment odpadu a adaptáciu na klimatické zmeny. ARR plánuje dve verejné čistenia brehov Bodrogu od odpadu, 15 vzdelávacích podujatí pre školy, 5 prednášok pre obce a dva verejné eko-dni. Tieto aktivity sú navrhnuté tak, aby rozšírili environmentálne povedomie medzi obyvateľmi regiónu.
Financovanie a harmonogram
Projekt FloodBOTI je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci programu Interreg Maďarsko-Slovensko 2021-2027, ktorý pokrýva takmer 1,12 milióna eur. Projekt odštartoval 1. júla 2024 a potrvá do konca roka 2026. Počas 30 mesiacov partneri zrealizujú opatrenia, ktoré vytvoria ekologicky stabilné prostredie a zvýšia odolnosť voči klimatickým zmenám.
Význam cezhraničnej spolupráce
Projekt FloodBOTI je príkladom medzinárodného partnerstva, ktoré ponúka udržateľné a prírode blízke riešenia pre ochranu záplavových oblastí. Spolupráca medzi Slovenskom a Maďarskom zabezpečí výmenu najlepších praktík, posilní environmentálnu infraštruktúru a zlepší kvalitu života miestnych obyvateľov.