O klimatickej zmene sa toho už popísalo mnoho. Očakávajú sa teplejšie a suchšie dni či, extrémne prejavy počasia. Na následky zmeny klímy sme sa tentokrát zamerali v oblasti rieky Roňava na východe Slovenska. Sčasti zasahuje aj do vinohradníckej oblasti Tokaj, do oblasti, ktorá má vynikajúce vína vysokej kvality. Ide takisto o územie, kde má neveľká rieka Roňava niekoľkokrát za rok na svedomí povodne.
Okrem polí a pivníc sa už pod vodou ocitlo aj futbalové ihrisko (v obci Michaľany). Mnohí si časté záplavy spájajú s klimatickou zmenou, ktorá sa prejavuje aj v takejto forme. Okrem zmeny zrážkového režimu sa znížila aj kvalita vody a vzduchu, a tiež sa zhoršil prístup k pitnej vode. Tieto a ďalšie zmeny klímy predstavujú vážne ohrozenie kvality života ľudí, hospodárskeho rastu a hlavne prírodného prostredia (nielen) na juhovýchode Slovenska.
Skúmajú príčiny povodní na rieke Roňava
Práve časté záplavy v tejto oblasti boli impulzom pre vypracovanie komplexnej štúdie, ktorá má za cieľ pomenovať príčiny a nájsť riešenia pre obce v povodí rieky Roňava. Súčasťou je aj prieskum medzi obyvateľmi tejto oblasti, ktorý koordinovala sociologička Gizela Brutovská.
90 respondentov zo sledovaného územia na juhovýchode sa vyjadrovalo aj k tomu, do akej miery klimatické zmeny ovplyvnili spôsob trávenia voľného času a či majú obavy o svoju úrodu.
Zaujímavosťou je, že pri výskume všetci opýtaní ochotne poskytli svoj pohľad, čo podľa sociologičky môže súvisieť s tým, že obyvatelia žijúci v povodí rieky Roňava intenzívne vnímajú klimatické zmeny v presahu na ich osobný život.
Obavy zo straty úrody a záplav
Jedným z výrazných prejavov klimatickej zmeny je zvýšená teplota vzduchu, ktorú odborníci s obavami sledujú už dlhodobo. Od čias priemyselnej revolúcie sa globálna teplota zvýšila v priemere o vyše 0,8°C. Európska pevnina zaznamenala zvýšenie teploty o 1,4°C (do roku 2015).
Podľa prieskumu aj obyvatelia sledovaného územia veľmi pocítili, že dochádza k zmene klímy v mieste, kde žijú. 15 percent respondentov tvrdí, že pod vplyvom zvyšujúcej sa teploty boli veľmi až extrémne nútení zaviesť klimatizáciu, resp. zakúpiť prístroj na ochladenie vzduchu.
K miernej zmene došlo aj pri nutnosti zatepľovania a zavedenia klimatizácie. Až štvrtina opýtaných východniarov blízko maďarských hraníc pod vplyvom klimatickej zmeny zatepľovalo nadmerne až extrémne. Ako uvádza sociologička, je možné predikovať, že práve v týchto oblastiach dochádza k najvyššiemu otepľovaniu. Na tento jav však môžu mať dopad aj iné faktory. Brutovská zdôrazňuje, že respondenti mali pravdepodobne dostatok finančných zdrojov na realizáciu takýchto úprav.
Ako vyplýva z výsledkov prieskumu, nie je respondent (ani respondentka), ktorý by sa vôbec nebál extrémneho sucha.
Obyvatelia sledovaného územia vyjadrili tiež svoje obavy v súvislosti s extrémnym suchom a strachom, že budú mať zničenú/poškodenú úrodu v záhrade, záhumienku alebo na poli. Táto zóna disponuje na naše pomery teplým podnebím, čo ju robí veľmi vhodnou pre pestovanie viniča a produkciu prirodzene sladkých vín.
Miestni tiež v prieskume poukazujú tiež na fakt, že v území pomaly ubúdajú stromy, kry, stromoradia či ovocné stromy.
Naopak, nové stromy sa vysádzajú len veľmi málo. Tok rieky Roňava a jej prítokov sa podľa respondentov veľmi slabo upravuje.
Obyvatelia v daných obciach očakávajú veľké zmeny klímy spojené predovšetkým so zvyšujúcou sa teplotou, suchom a prívalovými dažďami, ktoré výrazne ovplyvnia ľudí, rastlinstvo, zvieratá ale aj charakter celého územia.
Výskum tiež ukazuje, že obyvatelia v povodí rieky Roňava sú nútení vo väčšej miere zachytávať dažďovú (zrážkovú) vodu, keďže pociťujú nedostatok vody, hlavne k zavlažovaniu.
Foto: Wolfgang Hasselmann, Unsplash.com
Z prieskumu vyplýva, že v tejto oblasti sú prítomné problémy s nedostatkom vody a pravdepodobne budú aj v budúcnosti. Brutovská v záveroch z prieskumu uvádza, že v určitých častiach územia, predovšetkým v dolnej časti a obciach, kde preteká rieka Roňava, boli obyvatelia nútení zaviesť protipovodňové opatrenia a práve v týchto častiach majú prirodzene aj obavy zo záplav.
Zdravie, doprava a voľný čas
Medzi najčastejšie vplyvy zmeny klímy na ľudské zdravie patria extrémne výkyvy počasia. Okrem toho sa predpokladá zvýšenie úmrtnosti v dôsledku horúčav a povodní, a to najmä v Európe. Európska environmentálna agentúra hlási za rok 2003 až 70 000 úmrtí v 12 európskych krajinách následkom horúčav. Väčšinou šlo o seniorov, pretože ich organizmus horšie zvláda tepelnú reguláciu. Paradoxne, náš prieskum ukazuje, že práve mladí ľudia sú tí, ktorí pociťujú najväčšie obavy o svoje zdravie v súvislosti so zmenou klímy. V súčasnosti nehlásia obyvatelia skúmaného územia zdravotné komplikácie spojené so zmenou klímy, ktoré by si vyžiadali lekárske ošetrenie.
V prieskume sme sa pozreli aj na oblasť dopravy. Ako jeden z najväčších producentov uhlíkovej stopy spôsobuje aj znečistenie životného prostredia a vplýva na klimatickú zmenu. V povodí rieky Roňava je podľa prieskumu najvyužívanejším spôsobom dopravy osobný automobil. Každý druhý respondent (52,86%) ním dochádzal do práce alebo do školy.
Foto: Nabeel Syed, Unsplash.com