V Strede nad Bodrogom sa 22. októbra 2024 konalo podujatie, ktoré spojilo odborníkov, miestnych predstaviteľov a verejnosť s cieľom predstaviť novinky a prínosy medzinárodného projektu FloodBOTI – Udržateľný manažment povodňových rizík na riekach Bodrog a Tisa. Cezhraničný projekt, ktorý realizujú partneri zo Slovenska a Maďarska, prináša moderné riešenia pre udržateľné zvládanie povodňových rizík a revitalizáciu prírodného prostredia v povodí oboch riek.
V úvode podujatia si účastníci vypočuli predstavenie samotného projektu FloodBOTI, ktoré poskytlo celkový obraz o zámere, cieľoch a plánovaných aktivitách projektu. Nasledovali prezentácie jednotlivých projektových partnerov, Agentúry na podporu regionálneho rozvoja Košice, n.o. (ARR KE) a Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p. (SVP, š.p.), ktorí priblížili svoje úlohy a opatrenia zamerané na zlepšenie protipovodňovej ochrany a ekologickej stability v tomto regióne.
Prečo je projekt FloodBOTI pre región nevyhnutný
Povodia riek Bodrog a Tisa patria k oblastiam, ktoré sú z hľadiska povodňových rizík vysoko ohrozené, a extrémne zrážky v posledných rokoch predstavujú stále väčšie hrozby pre miestnych obyvateľov aj ekosystémy. Projekt FloodBOTI vznikol s cieľom riešiť tieto výzvy prostredníctvom obnovenia záplavových oblastí, mokradí a regulácie vodných tokov. Aktivity projektu by mali prispieť k zvýšeniu schopnosti krajiny prirodzene zadržiavať vodu, čím sa zníži riziko povodní a zvýši odolnosť voči suchu.
Prínosom projektu je aj podpora biodiverzity a ekologickej rovnováhy, keďže revitalizované mokrade a záplavové oblasti vytvoria podmienky pre návrat pôvodných rastlinných a živočíšnych druhov.
Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice, n.o. – budovanie povedomia a ekologického vzdelávania
ARR KE, jeden z partnerov projektu na slovenskej strane, zohráva významnú úlohu v oblasti environmentálneho vzdelávania a angažovanosti miestnych komunít. Na stretnutí ARR KE predstavila svoje plánované aktivity, medzi ktoré patria verejné čistenia brehov rieky Bodrog, vzdelávacie programy pre školy a prednášky pre obce. V rámci dvoch pripravovaných „eko-dní“ sa verejnosť zoznámi s dôležitosťou ochrany prírody, správnym manažmentom odpadu a praktickými krokmi na zvládanie klimatických zmien.
Tieto aktivity sú dôležitým pilierom projektu, pretože zvyšujú povedomie o význame ochrany prirodzeného prostredia a zapájajú miestnych obyvateľov do udržateľného rozvoja regiónu. ARR KE verí, že čím viac budú miestne komunity do ochrany prírody aktívne zapojené, tým úspešnejší bude dlhodobý dopad projektu.
Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. – technické opatrenia na ochranu pred povodňami
SVP, š.p., predstavil konkrétne technické opatrenia, ktoré plánuje realizovať na slovenskej strane rieky Bodrog. Tieto aktivity zahŕňajú čistenie 20-kilometrového úseku mŕtveho ramena rieky Bodrog od inváznych rastlín a výstavbu dvoch nových stavidiel na Starom Bodrogu. Obnovenie a regulácia vodného toku umožní lepšiu kontrolu nad vodným režimom a zvýši ochranu pred povodňami v oblasti medzi Klinom nad Bodrogom a Stredou nad Bodrogom.
SVP, š.p. zároveň plánuje rekonštruovať jedno existujúce stavidlo, ktoré bude slúžiť ako ďalší nástroj na reguláciu vodných tokov a ochranu záplavových oblastí. Tieto opatrenia sú zásadným krokom k zvýšeniu technickej pripravenosti a ochrany miestneho obyvateľstva pred extrémnymi výkyvmi počasia.
Financovanie a harmonogram
Projekt FloodBOTI je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci programu Interreg Maďarsko-Slovensko 2021-2027, ktorý pokrýva takmer 1,12 milióna eur. Projekt odštartoval 1. júla 2024 a potrvá do konca roka 2026. Počas 30 mesiacov partneri zrealizujú opatrenia, ktoré vytvoria ekologicky stabilné prostredie a zvýšia odolnosť voči klimatickým zmenám.
Význam cezhraničnej spolupráce
Projekt FloodBOTI je príkladom medzinárodného partnerstva, ktoré ponúka udržateľné a prírode blízke riešenia pre ochranu záplavových oblastí. Spolupráca medzi Slovenskom a Maďarskom zabezpečí výmenu najlepších praktík, posilní environmentálnu infraštruktúru a zlepší kvalitu života miestnych obyvateľov.